Segítség arcápoló vásáráshoz 1. rész

Találatok: 6579
Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

kozmetikus budapestMilyen arckrémet vegyek? Ez a legtöbbször elhangzó kérdés tőletek, hiszen tudjuk, hogy a szép bőr alapfeltétele a rendszeres és minőségi otthoni ápolás. Ehhez szeretnék segítséget nyújtani. 

A cikk több olyan állítást is tartalmaz, amely szembemegy a neten található női-magazinos cikkekkel, vagy a 'hivatalos' állásponttal, a kozmetikai cégek reklámjaival. 

 
Ennek oka egyrészt, hogy  a tapasztalat néha mást mutat, mint a 'tudomány mai állása', több kérdésben pedig a szakmán belül is megoszlanak a vélekedések. Az itt leírtak  az én véleményemet tükrözik.

 

1. MIÉRT KÖLTSEK HAVI TÖBB EZER FORINTOT DRÁGA KRÉMEKRE?

Legelőször had említsem meg, hogy miért is nem mindegy, mit használsz a bőrödre. Ugye a közértben sem feltétlenül a 200 forintos párizsit választod? Mert tudod, hogy ártasz vele az egészségednek.

Hidd el, az sem mindegy, mivel ápolod a bőröd, mert annak is kell a rendszeres, JÓ MINŐSÉGŰ tápanyag.

Sokszor tapasztalom, hogy a magára sokat költő, rendszeresen sportoló, divatosan öltözködő, egészségesen étkező hölgyek 1-2 ezer forintos arckrémet használnak, mert ARRA, épp arra sajnálják a pénzt.

Pedig a cipődet le tudod cserélni, a ruhát is, ha elkopott, de a bőrödre vigyáznod kell, mert különben el fog használódni és azt nem tudod elrejteni, évtizedekig kell még viselned a nem megfelelő arcápolás következményeit.

Legyél szépségtudatos, annyi pénzt költünk arra, hogy jól nézzünk ki, légy igényes a bőrápolás terén is. Meg fog térülni. 

 

A cikkben szó lesz arról, hogy mit ne használjunk semmiképpen a bőrünkre, milyen a jó arctisztító és arcápolókrém  és hogyan válasszuk ki  a bőrtípusunknak megfelelő arckrémet.



2. MI IS TÖRTÉNIK A BŐRÖDDEL?  EGY KIS BIOLÓGIA

Bőrünket egy ápoló hatású finom réteg, a bőrfelszíni emulzió fedi, ez a szaruréteg felszínén található. Zsíros fázisát az elszarusodás folyamán keletkező szaruzsír és a bőr felszínére kiválasztódó faggyú adja. Vizes fázisának kialakításban a verejtéknek van szerepe. Ez a finom emulzió más néven a lipoid- és savköpeny amely a szervezet védelmét szolgálja.


A mindennapi ápolás egyik fő célja ennek az emulziónak a védelme, hiszen megóvja bőrünket a kiszáradástól, környezeti ártalmaktól, így optimális körülményeket teremt a bőrben játszódó folyamatokhoz, ezáltal a sokáig jól működő, egészséges, szép bőrhöz. 

3. MIÉRT KELL KRÉMEZNI AZ ARCUNKAT?

Ha ennek a bőrfelszíni emulziónak nem megfelelő az összetétele, az mindig megzavarja a faggyútermelést és az elszarusodás folyamatát is, amely túlságosan fénylő, hámló, fakó, vagy dehidratált bőrhöz vezethet. 

Másrészt természetesen azért krémezzük az arcunkat, hogy minél mélyebbre, minél több, minél táplálóbb hatóanyagot juttassunk, így késleltetve az öregedési folyamatokat. Az otthoni bőrápolás tehát nagyon fontos a szép és fiatalos külső megtartásához.

4. AMIT SEMMIKÉPPEN NE HASZNÁLJUNK!  
Vannak olyan anyagok, amelyek használata árt a bőrünknek, ezért jobb, ha elkerülöd őket.

A szappan épp reneszánszát éli, de bármekkora kultusza is van, bármilyen épp divatos hatóanyagot is teszünk bele, mivel lúgos kémhatású, szárítja a bőrt.,

A népszerűsítésére nagyon sok cikk található a neten - nagyrészük valamilyen szappangyártó tollából, de sajnos a tapasztalat mást mutat: - amit régen senki  nem tagadott - a szappan észrevehetően kiszárítja a bőrt. 

A micellás víz fantasztikus találmány, hiszen minden szennyeződést magàhoz vonz, de  sajnos, szintén kiszárítja a bőrt még a hyaluronsavval dúsított változat is. Manapság mindent a micellákkal akarnak eladni, de légy résen! Túlszárítja a bőrt, ami feléli tartalékait és elkezd rendellenesen működni ezért ne használd, az arctej tökéletes választás helyette. Szemfesték lemosásra tökéletes helyette a kétfázisú szemfesték lemosó.

A szalicilsav a zsíros, gyulladt, vagy kombinált bőrre kapható tisztítók kedvelt alkotója. Pozitív hatása nem megkérdőjelezhető (hámlasztó, gyulladáscsökkentő), de a mindennapi bőrápolásban nincs helye, mert huzamosabb ideig használva tartósan vízhiányossá teszi a bőrt. Egy szakember felügyelete mellett történő AHA-s hámlasztókúra keretein belül lehet ezt ellensúlyozni, de az otthoni szalicilsavas készítmények ártanak a bőrnek. Sajnos nagyon sok zsíros bőrűeknek készült drogériai készítmény alkotója, (láttam már alapozóban! is). Ez egy helytelen reklámfogás a cégek részéről, mert a szalicilsav eleinte kicsit visszahúzza a gyulladást, de nagyon csúnyán kiszárítja a bőrt. 


A cink-oxid összehúzó, szárító hatása révén segíti a sebgyógyulást, emellett antiszeptikus hatású is. Helyileg alkalmazva (csak épp a gyulladásra) van helye a bőrápolásban, de ha nagyobb területen használjuk, kiszárítja a bőrt. Kivételt jelent, ha napozó készítményekbe teszik fizikai fényvédőként, mert a vele alkalmazott zsíros anyagok ellensúlyozzák a szárító hatást. Sajnos sok zsíros bőrűeknek készült kozmetikumban megtalálható, inkább mellőzd. 


Titán- dioxid
Többféle kozmetikumban megtalálható a naptejektől az alapozókig. Bár szárító hatását nem említik a leírások, mégis egyértelmű tapasztalatunk, hogy sokszor a hirtelen bekövetkező bőrszárazság hátterében egy titán-dioxid tartalmú készítmény áll. Figyelembe kell vennünk, hogy minden ásványi por magába szívja a nedvességet a környezetétől, jelen esetben a bőrünktől és ez meg is fog látszani rajta.


Agyag, iszap 
Kedvelt összetevői a zsíros bőrre készült termékeknek, főként pakolásoknak, pasztáknak. Gyulladáscsökkentő hatásuk mellett alaposan kiszárítják a bőrt, emiatt használatuk nem javasolt. Helyileg (pöttyözve) egy-egy acnéra feltehetők, hogy visszahúzódjon a gyulladás, ezzel nem okozunk kárt.


Olajok töményen a bőrre
A különféle bőrápoló olajok (épp, ami divatos, argánolaj, sheavaj és társai) tömény használatával nagy kárt tudsz tenni a bőrödben, még a legszárazabb bőröknél is, hiszen nem hogy hidratálnánk, de még csökkentjük is a nedvesség arányát a bőrben. Ráadásul sokszor a kínzóan vízhiányos bőrökre használják a töményen zsíros összetevőket, elfedve ezzel a vízhiányt.  

 

Ha szükségét érzed argánolaj, shevaj stb. használatának, azt mindig az arcápolókrémmel együtt tedd a bőrödre.

Tengeri, Himalája, stb. sók
Szintén túlszárítják a bőrödet, ezért ne használd kérlek őket. Sok problémától óvhatod meg magad. Ha megsózod a húst, mindent kiszív belőle, akárcsak a lecsöppent pörköltszaftot a nadrágodból is kiszívja - a bőröddel sem fog másként viselkedni. 



5. MILYEN A JÓ ARCTISZTÍTÓ ÉS ARCKRÉM?

A drogériák polcai roskadoznak a sokféle krémtől, ezért nehéz választani közülük. Ha valaki professzionális terméket vásárol, kicsit könnyebb a dolga, mert szakember ajánlja a bőrére legmegfelelőbbet.

Lássuk, mi az igazán szükséges és mi nem: Az otthoni bőrápolás 'létminimuma' egy megfelelő arctisztító, és legalább egy arckrém használata és a szemránckrém. Enélkül egyrészt nem beszélhetünk bőrápolásról, másrészt bármilyen kozmetikai* vagy plasztikai beavatkozás kevés hosszútávú eredménnyel kecsegtet. Az ideális persze ennél jóval több hiszen jól jön egy tonik, időnként arcpakolás, bőrradír, szérum, napvédő, stb. 


Lemosók

Kezdjük az arctisztítással, amely a smink eltávolítását is jelenti. Optimális esetben egyetlen készítménnyel lemosható a smink, szempillaspirál és megtisztítható a bőr, de lehet külön kapni jó minőségű sminklemosókat, szemfesték lemosókat is, kinek-kinek igénye szerint. A legfontosabb szempont, hogy ne szárítsák a bőrt, ezért nem előnyös a habzó lemosó, szappanféleség, micellás víz, alkohol-, vagy szalicilsav tartalmú készítmény. arckrém kozmetikus

Az arctej a legideálisabb választás, főként 30 év fölött, mert maradéktalanul eltávolítja a szennyeződéseket, de nem szárítja a bőrt, ráadásul ma már a legtöbb készítmény tartalmaz bőrápoló hidratáló anyagokat és zsíros bőrre is biztonsággal alkalmazhatók.

A tonik eredetileg a már letisztított bőr tonizálására hivatott, mégis jó választás lehet arctisztításra is az arctejtől általában ódzkodó zsírosabb bőrűeknek. Arra ügyeljünk hogy alkoholmenteset válasszunk és kerüljük a szalicilsav tartalmúakat. 



Nappali krém

Ma már a legtöbb krém 24 órás, ami azt jelenti, hogy akár éjszakára is feltehető. A nappali krémtől elvárjuk, hogy könnyen beszívódjon, lehessen rá sminkelni, és kellőképpen hidratálja is a bőrt. Nyáron a legtöbb bőrtípus könnyedebb nappali krémet igényel, ami szükség esetén jó, ha fényvédőt is tartalmaz. Több bőrtípusnál a krém mellé jó választás valamilyen hidratáló zselé használata (lásd alább).  

Amit ne használjunk: zselékrémeket (ezek csak nagyon rövid ideig képesek hidratálni a bőrt), és olyan nappali ápolót sem, amely több, mint 5 percig zsírosan fénylik az arcon, azaz nem szívódik be a bőrbe.

 

Éjszakai krém
Külön éjszakai krémre azoknak van szükségük, akik számára nem megfelelő ha a nappal használatos krémet teszik fel éjszakára. Ez elsősorban a száraz bőrökre jellemző, hiszen a számukra szükséges gazdag ápoló nappal feltűnően fénylik a bőrön. Másrészt a zsírosabb típusú bőrök nappal könnyen kifénylenek, emiatt csak könnyed krémet viselnek el nappal, főként a nyári melegben, így éjszakára ezekre is táplálóbb készítményt választhatunk. 



Szemránckrém  
20 éves kor fölött mindenkinek kötelezően ajánlott a szemkörnyék intenzívebb ápolása. Ennek oka az, hogy kialakult ráncokat már nem igazán lehet eltüntetni, tehát a hangsúly a megelőzésen van. A zselé állagú szemápolók 20-22 éves korig elegendőek, utána krémesebb állagúra érdemes cserélni. Ahogyan idővel a szemkörüli bőr egyre víz-, és zsírhiányosabbá válik, használj  egyre táplálóbb (gazdagabb) krémet.
   

 

Lássuk bőrtípusok szerint, mire érdemes figyelni - itt olvashatod a második részt....

.


Kerti Eri







További cikkek

A Hyamatrix BioBőrről...

Miért érdemes professzionális kozmetikumot vásárolni...

Ezért nem szabad sokat napozni! Döbbenetes fotó...

Miért érdemes inkább professzionális kozmetikumot vásárolni?

Thesera folyékony szálbehúzás vélemények...